Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Solárna energia

Úvod Naše služby:Solárna energia

Akú má solárna energia na Slovensku budúcnosť? Nakoľko ju vláda podporuje?

  • Určite si už o solárnej energii počul alebo čítal. Ak si však doteraz ani neuvažoval o tom, že by si ju mohol začať využívať, možno po tomto článku zmeníš názor.

Pokiaľ nevieš ako solárna energia funguje, ide v zásade o to, že solárne fotovoltické články premieňajú svetelnú energiu na elektrinu. Tieto články bývajú umiestnené vo forme panelov na strechách alebo fasádach budov. Okrem výroby elektriny sa využívajú sa aj na ohrev vody. Kvapalina v paneli, ktorý je naklonený smerom k slnku, sa zohrieva a cirkuluje do nádrže s horúcou vodou v dome. Z nádrže sa teplo následne rozvádza do vodovodného systému domu.

Množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadá na Zem, niekoľko tisícnásobne prevyšuje súčasnú celosvetovú spotrebu energie. Aj napriek tomu, že sa rozdiel medzi touto „slnečnou ponukou“ a konečnou spotrebou energie každoročne znižuje, je tento rozdiel stále ohromujúci. Slnko síce niekedy vyhasne, no z pohľadu existencie ľudskej spoločnosti, ide o v podstate nevyčerpateľnú energiu.

 

 

 

Foto: ctt-oie.net


Výhodou slnečného žiarenia je jeho homogénnejšie rozloženie v porovnaní so svetovými zásobami konvenčných energetických palív. Nevýhodou je však mnohonásobne nižšia hustota slnečného žiarenia než v prípade fosílnych zdrojov. Na Slovensku sa intenzita slnečného žiarenia dopadajúceho na horizontálny povrch pohybuje v rozpätí 1 000 – 1 205 kWh/m2/rok. Čo je približne 200-krát viac, než je súčasná spotreba primárnych energetických zdrojov.


Celkovo má teda slnečná energia v rámci všetkých obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku veľký potenciál. Technicky využiteľný potenciál slnečnej energie bol oficiálne stanovený aj Ministerstvom hospodárstva. A to na 9.450 GWh / 34.000 TJ ročne, čo predstavuje po biomase druhý najväčší technický potenciál v rámci Slovenska. Za niekoľko rokov sa potenciál solárnej energie vyšplhal dokonca pred geotermálnu energiu a vodné elektrárne.

                    

 

 

Graf z roku 2007, zdroj: tzb-info.cz

 

 

V rámci EÚ túto energiu najviac využíva Nemecko, po ňom Taliansko a na treťom mieste je Francúzsko. Na Slovensku sa v súčasnosti nachádzajú fotovoltické elektrárne s inštalovaným výkonom cez 0,5 GW, čo je menej než polovica výkonu Francúzska. Z pohľadu využívania slnečnej energie prostredníctvom slnečných kolektorov však v rámci regiónov Slovenska nie je veľký rozdiel. Najviac slnečného žiarenia zaznamenávame počas celého roka na juhu Slovenska, najmenej Orave a Kysuciach, pričom rozdiel medzi najchladnejšími a najteplejšími regiónmi v dopadajúcom množstve energie je len približne 15%.

 

Nemusíte sa preto tejto myšlienky vzdávať pokiaľ bývate na severe Slovenska. Stačí, ak aj v tejto oblasti dobre umiestnite kolektory na vhodnom nezatienenom a južne orientovanom mieste. Problematické môžu byť úzke doliny, kde častá hmla bráni prenikaniu slnečných lúčov. Prírodné podmienky na Slovensku síce nedovoľujú, aby sa solárna energia stala hlavným obnoviteľným zdrojom energie, ale napriek tomu môže zohrávať istú rolu v ohreve vody a výrobe elektriny pre domácnosti.             


Foto: ctt-oie.net


V súčastnosti vláda poskytuje na zriaďovanie solárnych panelov v domácnostiach dotácie. Podpora pochádza z európskych fondov a štátneho rozpočtu prostredníctvom národného projektu „Zelená domácnostiam”.  Tento projekt predpokladá, že v roku 2020 by mohlo byť na Slovensku 202 800 občanov s nárastom príjmu o 100 eur za rok za ušetrenú energiu.

Na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach vláda SR v januári 2014 schválila využitie 100 miliónov EUR z európskych fondov.  Od 1. decembra 2015 sa táto suma navýšila po spustení projektu Zelená domácnostiam na podporu využívania malých obnoviteľných zdrojov v rodinných a bytových domoch. Rozpočet činí 45 miliónov eur a po ich vyčerpaní je pripravených ďalších 70 miliónov eur z európskych a štátnych fondov. Využijete ich aj vy?


                     


 

foto: solarneslovensko.sk

Zdroj: https://www.startitup.sk/aku-ma-solarna-energia-slovensku-buducnost-nakolko-ju-vlada-podporuje/
 

Contact us

Kontaktný formulár
antiSpam [nový kód]