Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Vodná energia

Úvod Naše služby:Vodná energia

Vodná energia na SlovenskuVodná energia je na Slovensku najviac využívaný obnoviteľný zdroj energie na výrobu elektriny.

Väčšiu časť zemského povrchu pokrýva voda. Jej stav nie je statický a môžeme pozorovať jej pohyb v rôznych formách (kinetický pohyb, vyparovanie, čo spôsobuje priestor v rámci ktorého je možné túto energiu zmeniť na energiu elektrickú, tzv – vodný cyklus. Tento proces zmeny nie je vo všetkých fázach vodného cyklu možný. Najefektívnejším procesom premeny vodnej energie na energiu elektrickú je premena kinetickej, tlakovej a potenciálnej energie vody na energiu mechanickú a následne elektrickú. Elektrická energia vyrobená z vody je pomerne vysoko dostupná a jej a nekomplikovaná.

 

 

vodna-energia

 

 

Energia z vody môže byť získaná zmenou prúdenia (kinetickej energie) a tlaku (potenciálnej energie), resp. oboch týchto energií paralelne vo vhodnom úseku toku. Túto premenu zabezpečí vodná elektráreň. Vodné elektrárne teda fungujú na princípe premeny mechanickej energie vody na elektrickú energiu. Energia z vody sa zvyčajne získava prehradením vodného toku rieky, čím vznikne vodná nádrž, ktorá zadržiava vodu a prepúšťa ju prívodovým kanálom k turbíne. Turbína tlakom vody poháňa generátory, ktoré následne vytvárajú elektrickú energiu. Dochádza k premene mechanickej energia vody na mechanická energiu hriadeľa, tá sa následne mení pomocou elektrických generátorov na energiu elektrickú. S vysokou účinnosťou premieňa elektrický generátor vodnej elektrárne energiu mechanickú na energiu elektrickú. Podľa výkonu rozdeľujeme vodné elektrárne na malé (do 10 MW) a veľké (nad 10 MW). Pozornosť treba venovať skôr malým vodným elektrárňam, ktoré zaraďujeme medzi OZE. Poloha elektrárne voči vodnému toku môže byť priama (priamo na toku) alebo nepriama (mimo neho), tzv. derivačná elektráreň.

 

Zdroj: https://skrea.sk/obnovitelne-zdroje-energie/vodna-energia/

Contact us

Kontaktný formulár
antiSpam [nový kód]